ÚSPĚŠNÝ PRVNÍ POHÁROVÝ ZÁVOD NA NOVÝCH MLÝNECH PRO TŘÍDY

ILCA 4-8mz, 29er-7P, ILCA 4-7P, ILCA 6-7P, Optimist – starší žactvo-7P, Optimist – mladší žactvo-7P

VELKÁ CENA YC DYJE BYL V TERMÍNU 12-13.6.2021

Konečně se korona podmínky zlepšily a jachtaři se mohli sejít na prvním pohárovém závodě na Nových Mlýnech a ukázat co přes zimní období natrénovali. Předpověď počasí byla jasná a všichni se připravovali na sobotní bouřky a nedělní silný severozápadní vítr, který sliboval zajímavou podívanou.

      Po příjezdu na Nové Mlýny bylo naplněno co bylo slibováno od výboru ALT Optimist a děti byly rozděleny do dvou skupin na starší a mladší žáky. To historie optimistů v České Republice a ani v okolních zemích nepamatuje, aby děti rozdělili podle věku. Asi je to důvod, aby se mladší děti něco nenaučily od těch starších a nebo naopak. Nicméně Lili Dymáková v 10 letech byla výborem ALT povýšena do starších žáků za to, že se zúčastnila nominace na ME MS. Asi závodit se stejně starými dětmi není tak motivující. Tak jsme vstoupili do závodu s velkou výzvou a to prosadit se mezi staršími dětmi.

          V sobotu se celý den kolem vodní nádrže pohybovaly bouřky a komise rozhodčích z bezpečnostních důvodů nechávala závodníky na břehu. Na večer se pokus o rozjížďku nezdařil a vítr zmizel úplně. V neděli přišel očekávaný severozápad o síle 19 až 25 uzlů a začal nádherný jachtařský den. Pro spoustu závodníků se stala síla větru nepřekonatelnou překážkou. Pro třídu 29er to bylo opravdu náročné a z deseti lodí jezdili jenom dvě posádky. A ostatní se pokoušeli na start alespoň dojet a odstartovat. Za mě jsou všichni závodníci borci a dali do toho všechno. Máťa Dymák se svým kosatníkem po desátém převrhnutí rozhodl pro návrat zpět na břeh. A to už byl skoro na startu!!! Alespoň super trénink. Ale hlavně žádné materiální škody na lodi. Lili Dymáková se po první rozjížďce rozkoukávala mezi staršími dětmi a skončila na 12 místě. Další dvě už zářila a dvakrát 6 místem se posunula mezi top 10. Poslední rozjížďkou se ukázala, že tam patří a celou dobu se pohybovala na 6 místě, ale do cíle nakonec dojela na 13 místě. Celkové 3. místo mezi staršími závodnicemi je prostě super výsledek. V celkovém pořadí skončila na 8 místě. Je to jeden z nejlepších výsledků a ještě v takto silném větru, kdy polovina závodního pole nebyla schopná dojet do cíle. Velká gratulace.      

Výsledky si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

text: Jiří Dymák st.

Foto: Eva Skořepová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..